Ankara'da Sahibinden Alınmış İkinci El Araba İlanları

Sahibinden İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sahibinden İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli Sorusunu İlk Defa Araç Alacaklar İçin Detaylı Bir Şekilde A’dan Z’ye Anlattık. Aklınıza takılan sorular olursa yazımızın altında bulunan yorum kısmını kullanarak bizlere iletmeyi unutmayınız.

Şu zaman artık araba sahibi olmak önde gelen ihtiyaçlarımız arasında yer almaktadır. Fakat, ikince el oto alırken dikkat etmememiz gereken şeyler nelerdir? Otomobil satın alırken adım adım dikkat etmen gereken basamakları senin için derledik.

İkinci el oto satın almak istiyorsanız oto pazarları, oto galeriler veya İnternet üzerinden arama yapabiliyoruz. İnternet’te bulunan oto satış ilanlarına araç sahipleri tarafından yazılan tanıtım yazılarının çoğu gerçeği yansıtmayabilir. Sonuçta herkesin kullandığı araba en iyi arabadır.

İkinci el arabaların satmak için ilanlara yazılan klişe lafların taşıdığı anlamlar şu şekildedir;

“Arabayı bilen biliyor.” Otomobiline modifikasyon yaptıran ve herkesin arabasını tanıdığını iddia eden satış taktiği.

5464’e kısa mesaj atıldığında “60 bin TL hasar kaydı var, sigortadan para almak için yapıldı.” Deniliyorsa bilin ki hiç bir sigorta şirketi tarafından aracın mevcut olan masrafından daha fazla para ödemez.

“Gereksiz muhabbet yapmayın, kalbinizi kırarım” Aracı hakkında çok fazla soru alan kişi lafıdır. Adam artık arabayı satsam da kurtulsam derdine düşmüş olabilir.

ikinci el araba alirken nelere dikkat edilmeli

 

İkinci El Oto Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

“Komple keyfe keder olarak boyalı.” Türkiye’de boyanmış araçlar maddi kayba uğrar. Keyfe keder olarak boyayan şahısların aracın aslında daha temiz olduğunu belirten sözüdür. Genelde ağır hasar kayıtları çıkabilen aralar olmaktadır.

“Araba benim istediğim fiyatı satarım” Aynı özelliklerde ki arabalar çok farklı fiyatlara satılabiliyor. Ancak bu lafı söyleyen satıcı kesinlikle tok satıcı. Düşüncesi ise benim arabam değerli yüksek fiyatı veren olursa bende kara geçmiş olurum. Ancak gelende bu araçlar hiç satılmazlar ve takip ettiğinizde uzun süre ilanda kaldıklarını görürsünüz.

“Bilgiler telden verilecektir.” Üşengeç satıcıyla karşı karşıyasınız. Adamın arabasını almak için notere bile sizin zorunuzla gidebilir.

“Sadece uzun yolda kullanıldı.” Arabanın kilometresi yüksek ise genelde bu sözü işitebilirsiniz. Arabalar şehir içi trafikte daha kolay yıpranır. Sürekli dur kalk yapan bir arabayla, sadece gaza basan arabanın yıpranması bir olmaz. Ancak yüksek kilometresi olana otomobilde her zaman uzak durmanız gerekir.

sahibinden ikinci el otomobil alirken nelere dikkat edilmeli

“Doktordan, itfaiyeciden, memurdan, imamdan satılık araba.”Çeşitli meslek guruplarında yer alan kişiler arabalarına daha iyi baktıklarını ima etmek için yaptıkları işi ön plana çıkarırlar. Oysaki bulundukları mesleklerin aracın kaza yapıp yapmamasıyla hiçbir alakası yoktur. Bu araç da diğer araçlar gibi iyice kontrol edildikten sonra alınmasıdır.

“Askere gidiyorum arabamı satıyorum.” Gençliğin verdiği hevesle kullanılan arabalara dikkat etmek gerekiyor. Biliyorsunuz ki kanı deli akan yaşlarda kullanılan otomobiller hor kullanılmaktadır.

“Bu fiyat bugün son.” Aylardır satılmayı bekleyen arabalardan bir tanesidir. Devamlı fiyat düşürerek ilerleyen ilandır. Arabanın ne kadar iyi olduğu bilinmez ama satıcıya dikkat etmek gerekir.

“Bu arabanın içinde sigara bile içirmedim.” Arabasının içinde sigara dahi içirmemiş satıcı tipi. Bazıları çok titiz bazıları ise çok pimpirikli olabilir. Temiz aracı favorilere ekleyebilirsiniz.

Kesinlikle Dikkat Edin

“Arabayı alana şimdiden hayırlı olsun” Gözden düşmüş araçtır. Hevesi kaçmış satıcımız arabasını satıp bir an önce yenisini almak istiyordur.

“Arkadaşa gider.” Arabasını dostlarına kakalayamamış satıcı olabilir. Araba güzeldir ama genelden fiyatı yüksek olabilir.

“Yedek anahtarı, kitapçıkları mevcuttur.” Titizlikle arabasını kullanan satıcı modeli. Bir arabanın yedek anahtarı ve kitapçının durması demek: ya adam bu arabayı çok az kullandı yada arabasına cidden çok iyi bakıyor.

ikinci el oto pazarından araba alirken nelere dikkat edilmeli

“Garajda yattı, sadece hafta sonu kullandım.” Eğer ki orijinal kilometresi duruyorsa araba cidden garajdan çıkmış olabilir. Hatta bazı arabalar o kadar çok garajda yatmış oluyor ki, üzerine geçen branda arabanın boyasını yakmış olabiliyor.

Araba alırken daha bir çok örnekle karşılaşabilirsiniz. Ancak satılık araba ilanlarını incelerken emin olduğunuz aracı bile kesinlikle 5664 kısa mesaj atarak geçmiş kazalarını sorgulayın ve computest sokmayı sakın unutmayın.

Kaynak olarak kullanılan site.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir